Meble na wymiar
Architektura i przygotowanie mebli na wymiar w mieszkaniu.

PLASTYCZNE FORMOWANIE CEGŁY I PUSTAKÓW

Posted in Uncategorized  by admin
September 19th, 2019

Plastyczne formowanie surówki odbywa się w prasach pasmowych i strycharskich. W zakładach chałupniczych o małej zdolności produkcyjnej stosuje się ręczne formowanie surówki z gliny przerabianej zwy- kle w mieszadłach kieratowych. Przy stosowaniu pras pasmowych wilgotność masy waha się zwykle w granicach 18-22%, a przy wykorzystywaniu pras strycharskich dochodzi nieraz do 28%.
PRASY PASMOWE Prasy pasmowe ślimakowe (śrubowe) są powszechnie stosowane do formowania cegły pełnej i dziurawki, pustaków, dachówki oraz sączków (drenów). Prasy te są również używane jako mieszarki do przygotowywania masy ceramicznej. Prasy pasmowe ślimakowe dzielą się na zwykłe, kombinowane i próżniowe. Prasy zwykle stosuje się do formowania wyrobów z masy przerobionej o wilgotności 18-22%, w zależności od wytrzymałości i konstrukcji głównych części prasy. Prasy kombinowane składają się z prasy właściwej i jednowałowej lub dwuwałowej mieszarki ślimakowej do przemieszania gliny z materiałami schudzającymi i nawilżania masy. W niektórych konstrukcjach włącza się do składu kombinowanego zespołu walce proste lub żłobione, przeznaczone do wstępnego mielenia i ugniatania gliny. Prasy próżniowe, z wyjątkiem pras stosowanych w przemyśle ceramiki szlachetnej, mają zwykle mieszarki ślimakowe. . Odmianę pras pasmowych stanowią prasy Artiomkina (bez ślimaka), w których masę sprasowuje się i formuje w wylotniku za pomocą czterech krótkich przenośników taśmowych. Prasy tego typu zużywają mniej energii niż prasy ślimakowe; ciśnienie w tych prasach jest nieznaczne, i wyklucza możliwość sprasowania wyrobów z masy o małej wilgotności w wylotnikach o dużym oporze (dla cegły dziurawki o wielu otworach). [hasła pokrewne: kto wynalazł beton, tapety castorama, mrówka dzierżoniów ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: kto wynalazł beton mrówka dzierżoniów tapety castorama