Architektura i nowoczesne budownictwo – Naprawianie drogi w Johannesburgu: 2610 South Architects on Nieoficjalna architektura

July 9th, 2018

Ten wywiad pojawił się po raz pierwszy w Assembly, nowym magazynie, nad którym pracuje dziennik Blogu Sarah Wesseler.
Według Organizacji Narodów Zjednoczonych miliard ludzi żyje obecnie w slumsach.
W ciągu następnych dwóch dziesięcioleci liczba ta powinna podwoić się.
W ostatnich latach slumsy (znane także, bardziej neutralnie, jako nieformalne osiedla) coraz częściej przyciągały uwagę naukowców i profesjonalistów z branży wzornictwa, którzy są pod wrażeniem efektywnego wykorzystania ograniczonych zasobów, orientacji na społeczności i przedsiębiorczości.
Architekt Rem Koolhaas świętował slumsy Nigerii w swojej książce Lagos: How It Works z 2008 roku, a Teddy Cruz stał się znany dzięki swojej pracy z dzielnicami nędzy na granicy USA-Meksyk.
I nie mniej tradycjonalista niż miłośnik designu, książę Karol, podatny na ostre ataki publiczne na współczesną architekturę, bronił Dharaviego, dzielnicy Mumbai w Slumdog Millionaire, wychwalając jej podstawową, intuicyjną gramatykę projektowania.
w przemówieniu z 2009 r.
Przeciwnicy twierdzą, że te i podobne próby zbadania slumsów przez soczewkę projektowania powodują, że ubóstwi się i ignorują siły społeczno-polityczne odpowiedzialne za ich tworzenie i rozprzestrzenianie.
Chociaż niektóre projekty dotyczące nieformalnego projektu są niewątpliwie lepiej pomyślane niż inne, ogólnie rzecz biorąc, nie może być prawdziwego pytania, czy architekci i planiści powinni zajmować się zjawiskiem zasadniczo związanym z kwestiami związanymi z projektowaniem, takimi jak użytkowanie terenu, infrastruktura.
i materiały.
Biorąc pod uwagę porażkę tylu odgórnych modernistycznych projektów na rzecz ubogich w ciągu ostatniego stulecia, logiczne jest, aby profesja zwróciła swoją uwagę na model mieszkaniowy, który nadal rozrasta się organicznie na całym globie: dzielnica nędzy.
Trwający obecnie projekt badawczy prowadzony przez 26.
10 South Architects, młodej firmy z RPA kierowanej przez mężów i żony architektów Thorsten Deckler i Anne Graupner, zapewnia interesujące spojrzenie na tego typu prace.
Para spędzili półtora roku ucząc się dynamiki przestrzennej Diepsloot, przedmieścia Johannesburga utworzonego w 1994 roku, by pomieścić biednych.
Obecnie około trzy czwarte mieszkańców Diep- houset mieszka w slumsach.
Wywiad po przerwie.
Graupner, tubylczy RPA i Deckler, transplant Namibii, dzielą swój czas między pracę z nieformalnymi społecznościami a konwencjonalnymi zleceniami projektowymi dla klientów z klasy średniej.
Przy drugiej największej nierówności w podziale dochodu na świecie Południowa Afryka zapewnia wystarczającą szansę dla obu stron.
Chociaż naród posiada silną, choć niewielką, klasę średnią, połowa mieszkańców RPA żyje poniżej granicy ubóstwa.
W Johannesburgu, największym mieście w kraju, według niektórych szacunków liczba rodzin żyjących w dzielnicach nędzy wynosi ponad 200 000.
Problemy mieszkaniowe w RPA mają głębokie historyczne korzenie.
Rząd apartheidu narzucił geograficzną separację między grupami etnicznymi, przymusowo przesiedlając inne niż niepożądane obszary bez podstawowej infrastruktury lub usług.
Na części ludności wzniesiono ponure traktaty domów studenckich, a resztę pozostawiono samemu sobie.
Kiedy Nelson Mandela doszedł do władzy w połowie lat 90., rząd zobowiązał się zapewnić odpowiednie warunki mieszkaniowe dla wszystkich obywateli.
Dzięki Programowi Odbudowy i Rozwoju dostarczyła dotacje dla deweloperów na budowę domów dla ubogich.
Chociaż program wyprowadził ponad milion rodzin ze slumsów do budynków znanych jako domy PROW, jego reputacja jest mieszana.
Ogromne zaległości w zakresie budownictwa mieszkaniowego są ogromne, a okresy oczekiwania trwają ponad dziesięć lat.
I nawet dla tych, którzy mają szczęście, aby uzyskać dom, jakość życia może się poprawić lub nie.
W przeciwieństwie do budownictwa rządowego, które było przed nimi, wiele domów PROW to małe, przypominające baraki budowle położone z dala od centrów transportowych i pośrednictwa pracy i pozbawione udogodnień socjalnych.
Złe wzornictwo i praktyki budowlane były powszechne w całej historii programu; Badanie z 2000 r.
wykazało, że tylko 30 procent nowych mieszkań jest zgodnych z przepisami budowlanymi.
Nawet z dotacjami, ograniczone możliwości zatrudnienia oznaczają, że wielu mieszkańców zmaga się z opłatami za usługi komunalne i konserwację.
Dla 26-10 na południe braki budownictwa rządowego są najbardziej produktywnie badane z perspektywy nieformalnych społeczności Republiki Południowej Afryki.
Ponieważ ich mieszkańcy zbudowali sami dzielnice nędzy, podejmując własne decyzje o tym, jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby, korzystając z dostępnych zasobów, społeczności zapewniają cenny wgląd w to, co faktycznie działa dla biednych mieszkańców Johannesburga.
Rozmawiałem z Graupnerem i Decklerem w styczniu.
Czy możesz dać mi krótki przegląd twojej pracy z nieformalną architekturą.
TD: Na wielu poziomach jest to właśnie to, z czym właśnie się stykasz.
Myślę, że każdy architekt lub planista miejski w dowolnym miejscu na świecie musi sobie poradzić
[podobne: pręty mosiężne, przeszczep chondrocytów, hologramy els ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: hologramy els pręty mosiężne przeszczep chondrocytów